Τρεις ομάδες εργασίας για Ασπροπάρη, Νανόχηνα και Κιρκινέζι - Ποιοι τις απαρτίζουν

Στη συγκρότηση τριών Ομάδων Εργασίας, για την παρακολούθηση και εποπτεία των Εθνικών Σχεδίων Δράσης (ΕΣΔ) για τον Ασπροπάρη και τη Νανόχηνα, αλλά και για την παρακολούθηση και εποπτεία του Περιφερειακού Σχεδίου Δράσης (ΠΣΔ) για το Κιρκινέζι, προχώρησε το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, με διαδοχικές αποφάσεις της προϊσταμένης της Γενικής Διεύθυνσης Περιβαλλοντικής Πολιτικής, Μάρθας Κρητικού.

Η Ομάδα για τον Ασπροπάρη αποτελείται από 29 άτομα, από 18 η Ομάδα για τη Νανόχηνα και από 13 η Ομάδα για το Κιρκινέζι. Μεταξύ τους, βρίσκονται υπηρεσιακά στελέχη του ΥΠΕΝ από διάφορα σχετικά Τμήματα, από κατά τόπους Διευθύνσεις Δασών και Δασαρχεία, από Φορείς Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών, από Διευθύνσεις Περιφερειών, από Πανεπιστημιακά Ιδρύματα και από περιβαλλοντικές οργανώσεις.

Για τη Νανόχηνα, η Ομάδα αποτελείται από τους παρακάτω εκπροσώπους:

1. Χρήστος Κορομηλάς με αναπληρωτή του τον Θωμά Αγγέλου ως εκπρόσωποι του Τμήματος Δασικών Προστατευόμενων Περιοχών & Δασικής Αναψυχής.
2. Νικόλαος Μπόκαρης με αναπληρώτριά του την Ελένη Γιακουμή ως εκπρόσωποι του Τμήματος Διαχείρισης Άγριας Ζωής και Θήρας της Δ/νσης Διαχείρισης Δασών του ΥΠΕΝ.
3. Μαρία Μητσέλου με αναπληρωτή της τον Χαράλαμπο Βερβέρη του Τμήματος Βιοποικιλότητας και Προστατευόμενων Περιοχών του ΥΠΕΝ.
4. Τριαντάφυλλος Βασιλειάδης με αναπληρωτή του τον Δημήτριο Κεραμιτζή ως εκπρόσωποι της Δ/νσης Δασών Ροδόπης.
5. Χρήστος Λιάρος με αναπληρωτή του το Δημήτριο Λαμπάκη ως εκπρόσωποι του Δασαρχείου Ξάνθης.
6. Ειρήνη Γκουντάρα με αναπληρώτριά της τη Δήμητρα Σπυροπούλου ως εκπρόσωποι του Δασαρχείου Καβάλας.
7. Γεώργιος Πιστόλας με αναπληρωτή του τον Λεωνίδα Ζανέλη ως εκπρόσωποι του Δασαρχείου Αλεξανδρούπολης.
8. Χριστόδουλος Καραπαναγιωτίδης με αναπληρωτή του τον Στέργιο Διβανίδη ως εκπρόσωποι του Δασαρχείου Σιδηροκάστρου.
9. Ελένη Βράνα με αναπληρώτριά της την Ελπίδα Τοκμακίδου ως εκπρόσωποι του Δασαρχείου Λαγκαδά.
10.Αλέξανδρος Χατζάρας με αναπληρωτή του τον Βασίλη Τερζή ως εκπρόσωποι του Φορέα Διαχείρισης Δέλτα Νέστου Βιστωνίδας – Ισμαρίδας.
11.Ευαγγελία Κάρτα με αναπληρώτριά της την Ανθούλα Βαφειάδου ως εκπρόσωποι του Φορέα Διαχείρισης Κορώνειας-Βόλβης-Χαλκιδικής.
12.Θεόδωρος Ναζηρίδης με αναπληρωτή του τον Κωνσταντίνο Παπαδόπουλο ως εκπρόσωποι του Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Κερκίνης.
13.Γεώργιος Πιστόλας με αναπληρώτριά του την Ελένη Μακρυγιάννη ως εκπρόσωποι του Φορέα Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Δέλτα Έβρου και Σαμοθράκης.
14.Αθανασιάδης Ανδρέας με αναπληρώτριά του την Παναγιώτα Φωτάκη ως εκπρόσωποι της Δ/νσης Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης.
15.Νεκταρούλα Βούζη με αναπληρωτή της τον Ιωάννη Σιταρίδη ως εκπρόσωποι της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης.
16.Θεώνη Γιαραμαζίδου με αναπληρωτή της τον Ευστράτιο Μπεχτσούδη ως εκπρόσωποι της Δ/νσης Περιβάλλοντος, Βιομηχανίας, Ενέργειας & Φυσικών Πόρων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.
17.Χαρίκλεια Τσιαμπαλή με αναπληρωτή της τον Κυριάκο Δογάνη ως εκπρόσωποι της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας & Αλιείας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.
18.Μανόλια Βουγιούκαλου με αναπληρώτριά της την Κωνσταντίνα Ντεμίρη ως εκπρόσωποι της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας.

Όπως προβλέπει η απόφαση της κας Κρητικού, η ομάδα εργασίας συνεδριάζει τουλάχιστον μία φορά κάθε έτος. Εκπονεί ετήσιο πρόγραμμα δράσης για την υλοποίηση των προβλεπόμενων δράσεων και μέτρων διατήρησης και διασφαλίζει τις επιχειρησιακές συνθήκες για την έγκαιρη υλοποίησή τους. Η θητεία της συγκεκριμένης Ομάδας Εργασίας λήγει με την ολοκλήρωση του Εθνικού Σχεδίου Δράσης.

Για τον Ασπροπάρη, η Ομάδα αποτελείται από τους παρακάτω εκπροσώπους:

1. Χρήστος Κορομηλάς με αναπληρωτή του τον Θωμά Αγγέλου, ως εκπρόσωποι του Τμήματος Δασικών Προστατευόμενων Περιοχών και Δασικής Αναψυχής.
2. Χρήστος Σώκος με αναπληρωτή του τον Μιχάλη Παπαδάκη ως εκπρόσωποι του Τμήματος Διαχείρισης Άγριας Ζωής και Θήρας.
3. Μαρία Μητσέλου με αναπληρωτή της τον Χαράλαμπο Βερβέρη, του Τμήματος Βιοποικιλότητας & Προστατευόμενων Περιοχών.
4. Κωνσταντίνα Ντεμίρη με αναπληρώτριά της την Victoria Saravia, της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας.
5. Μιχάλης Βάκκας με αναπληρωτή του τον Αθανάσιο Κοράκη, του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Βόρειας Πίνδου.
6. Θεόδωρος Κομηνός με αναπληρώτριά του την Ευαγγελία Συντιχάκη, του Φορέα Διαχείρισης Καλαμά-Αχέροντα-Κέρκυρας.
7. Σύλβια Ζακκάκ με αναπληρωτή της τον Αθανάσιο Χαλιβελέντζιο, του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Δάσους Δαδιάς-Λευκίμης-Σουφλίου.
8. Παναγιώτα Φωτάκη με αναπληρωτή της τον Ανδρέα Αθανασιάδη, του Τμήματος Περιβάλλοντος της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης.
9. Νεκταρούλα Βούζη με αναπληρωτή της τον Ιωάννη Σιταρίδη, της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης.
10. Βασιλική Πιστόλα με αναπληρώτριά της την Ιωάννα Αραμπατζή, του Δασαρχείου Αλεξανδρούπολης.
11. Δημήτριος Βασιλάκης με αναπληρωτή του τον Παναγιώτη Αλεξούδη, του Δασαρχείου Σουφλίου.
12.Χρυσή Τσίτσιου με αναπληρωτή της τον Κωνσταντίνο Κοσπαντσίδη, του Δασαρχείου Διδυμοτείχου.
13.Χρήστος Λιάρος με αναπληρωτή του τον Δημήτριο Λαμπάκη, του Δασαρχείου Ξάνθης.
14.Ερμιόνη Ανδρονικίδου με αναπληρώτριά της την Ειρήνη Ξύκη, της Δ/νσης Δασών Ν. Έβρου.
15.Δημήτριος Κεραμιτζής με αναπληρωτή του τον Δημήτριο Τσιοπανίδη, της Δ/νσης Δασών Ροδόπης.
16.Ευάγγελος Χαχόπουλος με αναπληρώτριά του την Βασιλική Γκίζα, της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
17.Μιχαήλ Γκαραγκάνης με αναπληρωτή του τον Κυριάκο Τσίπη, της Δ/νσης Περιβάλλοντος & Χωρικού Σχεδιασμού της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
18.Σπυρίδωνας Μουζιούρας με αναπληρωτή του τον Γεώργιο Αγγελή, του Δασαρχείου Καλαμπάκας.
19.Νικόλαος Δημάδης με αναπληρωτή του τον Γεώργιο Θωμαΐδη, της Δ/νσης Περιβάλλοντος & Χωρικού Σχεδιασμού της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
20.Μαγδαληνή Χατζηκώστα με αναπληρωτή της τον Ευθύμιο Μπατιάνη, της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
21.Ιωάννης Τζατζάνης με αναπληρωτή του τον Κωνσταντίνο Στέφο, της Δ/νσης Δασών Γρεβενών.
22.Φώτιος Κολιός με αναπληρώτριά του την Θωμαΐδα Δημητρίου, της Δ/νσης Περιβάλλοντος & Χωρικού Σχεδιασμού της Περιφέρειας Ηπείρου.
23.Αθηνά Ροντογιάννη με αναπληρωτή της τον Απόστολο Ζαρίδη, της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Ηπείρου.
24.Μάνθος Παππάς με αναπληρωτή του τον Τριαντάφυλλο Καζάκο, του Δασαρχείου Ιωαννίνων.
25.Θεοδώρα Τόλη με αναπληρωτή της τον Αριστοτέλη Δούσμπη, της Διεύθυνσης Δασών Ιωαννίνων.
26.Αικατερίνη Γκαμπρέλα με αναπληρώτριά της τη Δέσποινα Κοντοστάθη, της Δ/νσης Δασών Θεσπρωτίας.
27.Θεοδώρα Σκαρτσή με αναπληρώτριά της τη Ελζμπιέτα Κρετ, του WWF.
28.Σταυρούλα Μωυσιάδου με αναπληρώτριά της τη Μαρία Ζαλαβρά, της Δ/νσης Δασών Τρικάλων.
29.Γεώργιος Ηλιάδης με αναπληρωτή του τον Βασίλειο Ηλία, του Φορέα Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Δέλτα Έβρου και Σαμοθράκης.

Η ομάδα εργασίας συνεδριάζει τουλάχιστον μία φορά κάθε έτος και παράγει συνοπτική αναφορά πεπραγμένων που υποβάλλεται στη Δ/νση Βιοποικιλότητας του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Επίσης εκπονεί ετήσιο πρόγραμμα δράσης για την υλοποίηση των προβλεπόμενων δράσεων και μέτρων διατήρησης, καθώς και διασφαλίζει τις επιχειρησιακές συνθήκες για την έγκαιρη υλοποίησή τους. Η θητεία της παρούσας Ομάδας Εργασίας λήγει με την ολοκλήρωση του Εθνικού Σχεδίου Δράσης.

Για το Κιρκινέζι, η Ομάδα αποτελείται από τους παρακάτω εκπροσώπους:

1. Ελένη Γιακουμή με αναπληρώτριά της την Ειρήνη Αλεξίου ως εκπρόσωποι της Δ/νσης Διαχείρισης Δασών, του Υ.Π.ΕΝ.
2. Μαρία Μητσέλου με αναπληρωτή της τον Χαράλαμπο Βερβέρη, ως εκπρόσωποι του Τμήματος Βιοποικιλότητας & Προστατευόμενων Περιοχών.
3. Χρίστος Τσαντήλας με αναπληρώτριά του την Αναστασία Καργιωτίδου, ως εκπρόσωποι του ΕΛΓΟ Δήμητρα.
4. Ζωή Μπομπότη με αναπληρωτή της τον Ιωάννη Παπαϊωάννου, ως εκπρόσωποι του Δήμου Ρήγα Φερραίου.
5. Παναγιώτα Παπαλουκοπούλου με αναπληρώτριά της τη Θωμαή Κωστούλα, ως εκπρόσωποι του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.
6. Ιουλία Μέντζιου με αναπληρώτριά της την Αγορίτσα Γάτου, ως εκπρόσωποι του Δασαρχείου Λάρισας.
7. Ελένη Αγναντοπούλου με αναπληρωτή της τον Ιωάννη Αγγελακόπουλο του Δασαρχείου Καρδίτσας.
8. Στέλλα Μήτρη με αναπληρωτή της τον Θωμά Παναγόπουλο, του Δασαρχείου Βόλου.
9. Δημήτρης Μιχαλάκης με αναπληρωτή του τον Γιάννη Βέργο, του Φορέα Διαχείρισης Κα.Μα.Κε.Βε.Δε.Πη.
10. Κυριάκος Τσίπης με αναπληρώτριά του τη Βασιλική Τσουρλή της Δ/νσης Περιβάλλοντος & Χωρικού Σχεδιασμού της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
11. Ευάγγελος Χαχόπουλος με αναπληρώτριά του τη Βασιλική Γκίζα, της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
12.Θανάσης Σφουγγάρης με αναπληρωτή του τον Κώστα Βλαχόπουλο, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
13.Πάνος Κορδοπάτης με αναπληρωτή του το Νίκο Τσιόπελα, της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας.

Η ομάδα εργασίας συνεδριάζει τουλάχιστον μία φορά κάθε έτος. Εκπονεί ετήσιο πρόγραμμα δράσης για την υλοποίηση των προβλεπόμενων δράσεων και μέτρων διατήρησης, καθώς και διασφαλίζει τις επιχειρησιακές συνθήκες για την έγκαιρη υλοποίησή τους. Η θητεία της παρούσας Ομάδας Εργασίας λήγει με την ολοκλήρωση του Περιφερειακού Σχεδίου Δράσης.

Αν σας άρεσε το άρθρο, Μοιραστείτε το!

Κάνετε το σχόλιό σας

Ερώτημα ασφαλείας (CAPTCHA) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.